Szkolenia z zakresu higieny: obowiązkowe czy opcjonalne?
Aby skutecznie przerwać przenoszenie patogenów, konieczne jest prawidłowe przeprowadzenie dezynfekcji rąk.
Z tego powodu Komisja ds. higieny szpitalnej i zapobiegania zakażeniom (KRINKO) zaleca, aby co najmniej raz w roku przeprowadzać szkolenia z następujących tematów: Wskazania do dezynfekcji rąk w związku ze szkoleniem:
Rekomendacja KRINKO: "Aby zapewnić przestrzeganie higieny rąk, przeprowadzono szkolenia dla wszystkich pracowników w zakresie wskazań do dezynfekcji rąk w połączeniu ze szkoleniami m.in. B. z [...] barwnikiem w HDM (kat. IB)." [1; s. 1209]
Podstawa prawna
Czy rekomendacje są obowiązkowe?
Kontrowersyjna odpowiedź: Chociaż "Zalecenie„oznacza to pewne zalecenia powodujący obowiązek, jak podano w wytycznych KRINKO:
- Dzieje się tak, ponieważ art. 1 ust. II ustawy IfSG wymaga podjęcia działań zgodnie z aktualny stan wiedzy medycznej i epidemiologicznej a Instytut Roberta Kocha (RKI) został wyznaczony jako jednostka naukowa zgodnie z § 4 II 1. Ustawy o ochronie przed infekcjami. Zgodnie z § 54 ustawy o ochronie przed infekcjami (IfSG) za egzekwowanie przepisów odpowiadają kraje związkowe.
- Zalecenia RKI Kategoria IA i IB są oparte na zweryfikowane ustalenia epidemiologiczne – w przeciwieństwie do mniej wiążących kategorii II i III. [1; s. 1189]
- Zalecenie dla roczne szkolenie z dezynfekcji rąk wszystkich pracowników opiera się właśnie na tych wiarygodnych badaniach klinicznych i epidemiologicznych. Ich skuteczność została uznana przez KRINKO w RKI – co prowadzi do klasyfikacji obowiązkowa kategoria IB usprawiedliwiony. [1; str. 1206, 1209]
Wniosek → Niewdrożenie zaleceń RKI stanowi zatem naruszenie IfSG.
Źródła:
[1] Federalny Dziennik Zdrowia nr 59; Higiena rąk w placówkach służby zdrowia – rekomendacja KRINKO w RKI; Springer Verlag w Berlinie; Heidelberg; 2016
[https://www.rki.de/DE/Themen/Infekt...]